Ośrodek Wsparcia Dziennego Nasza Bajka Oddział Dolnośląski Fundacji Nasza Bajka to miejsce wsparcia dla osób dorosłych z niepełnosprawnością, mających trudności w samodzielnym funkcjonowaniu, zapewniający im opiekę, terapię, edukację, rehabilitację społeczną i wsparcie społeczne.
Projekt PRACOWNIA SAMODZIELNOSCI jest swoistym modelem rozwoju samodzielności osób z niepełnosprawnością i realizowany jest w Ośrodku Wsparcia Dziennego w Chocieszowie w okresie od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2027 r.. Zajęcia terapeutyczne i rehabilitacja prowadzone są co najmniej 12 m-cy w roku , średnio co najmniej 5 h dziennie w godzinach od 10:00 do 16:00 w dni robocze.
Projekt pn. PRACOWNIA SAMODZIELNOŚCI (OD_PS) przeznaczony jest dla 20 osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Zakwalifikowani uczestnicy samodzielnie przyjeżdżają w ustalonym harmonogramie indywidualnym na zajęcia, raz lub dwa razy w tygodniu po ok. 3-4 h dziennie.
W OD_PS świadczymy różnorodne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych usługi w formie zajęć indywidualnych. W ramach poszczególnych pracowni skupiamy się na nabywaniu umiejętności pracy samodzielnej i współpracy z innymi. Naukę samodzielności obejmują niżej wymienione formy wsparcia:
- Pracownia aktywności.
- Pracownia kreatywna.
- Pracownia umiejętności praktycznych.
- Opiekun osoby niepełnosprawnej.
- Wsparcie Specjalisty ds. zarządzania rehabilitacją.
W programach poszczególnych pracowni, ON mają zapewnione również udział w imprezach integracyjnych (pikniki, spotkania wigilijne, spotkania okolicznościowe, poczęstunek, materiały terapeutyczne do zajęć oraz nagrody i upominki.
Specjalista ds. zarządzania rehabilitacją będzie monitorował pracę terapeutów oraz opracowywał dla każdego beneficjenta Indywidualne Plany Działania.
Dla kogo skierowany jest projekt?
Do projektu zakwalifikowane zostaną osoby:
- Posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (znaczny lub umiarkowany stopień),
- Posiadające potrzeby w zakresie rehabilitacji i aktywizacji społecznej,
- Wyrażą gotowość udziału w projekcie wieloletnim
- Zamieszkują na terenie powiatu kłodzkiego, woj. Dolnośląskiego;
- Uczestnicy projektu nie mogą być jednocześnie uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej ani środowiskowych domów samopomocy.
Nabór Uczestników jest otwarty dla wszystkich spełniających wyżej wymienione kryteria.
O REKRUTACJI
Proces rekrutacji rozpocznie się 1 kwietnia 2024 r. i prowadzony jest w sposób ciągły.
Procedura rekrutacyjna składa się z następujących etapów:
Etap I. Zgłoszenie udziału w projekcie i złożenie poniższych dokumentów rekrutacyjnych:
- Formularz zgłoszeniowy do projektu;
- Kserokopia aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.
Etap II. Weryfikacja złożonych dokumentów przez Komisję Rekrutacyjną.
Etap III. Zakwalifikowanie do udziału w projekcie, utworzenie listy Uczestników: podstawowej i rezerwowej.
Etap IV. Powiadomienie Uczestnika o zakwalifikowaniu do udziału w Projekcie – drogą mailową lub telefoniczną wraz z określeniem dokładnego terminu i miejsca proponowanych usług.
Zgłoszenia przyjmujemy:
Zgłoszenia przyjmowane sa:
- droga mailowa na adres e-mail: nasza.bajka@interia.eu (z wymogiem dostarczenia osobiście oryginałów dokumentów),
- telefonicznie pod nr tel. +48 530 807 169 (z wymogiem dostarczenia osobiście oryginałów dokumentów),
- osobiście w biurze Fundacji Nasza Bajka w Markach ul. Sosnowa 4 w następujących godz.: pon. – pt. od 10.00 do 17.00 oraz w Chocieszowie powiat kłodzki.
Pobyt w placówce jest częściowo odpłatny w wysokości ok. 200 zł miesięcznie. Opłaty stanowią uzupełnienie wkładu własnego w realizację projektu.
Zajęcia odbywają się w Chocieszowie, gmina Polanica Zdrój w Ośrodku Wsparcia Dziennego Nasza Bajka Oddział Dolnośląski Fundacji Nasza Bajka.
OD_PS_-plakat_informacyjny